Thera Band Tubing på 7,5 meter

  • Meget let
  • Let
  • Middel
  • Over middel
  • Hård
  • Meget hård
  • Tubing på 7,5 meter

* Påkrævede felter

Om denne variant:

  • Modstand: Middel
  • Anvendes til genoptræning og let styrketræning
Pris: 149,00 kr

Varen er på lager

Leveringstid: 1-2 hverdage
Gratis returret: Altid 60 dages fuld returret

THERA BAND TUBING


Se Youtube video om vores Thera Band Tubing på 7,5 meterThera Band Tubing leveres i dispensersystemer, der gør det yderst velegnet til folk der har brug for, at lave en masse "Træningselastikker med håndtag".

Man klipper simpelthen bare tubingen op i de længder man gerne vil have - dog er vores anbefaling, at man arbejder med længder mellem 1,3 meter og 1,5 meter.

Ved at lave dem selv, er der, udover sparede penge, også den klare fordel, at man kan lave dem i præcis den længde man måtte ønske.

OBS: Elastikkerne kan af produktionsmæssige årsager være skåret op i flere mindre længder!

Hvad kan jeg bruge Thera Band Tubings til?

De er fantastiske til det meste indenfor træning og her kan vi nævne i flæng:
» Rehabilitere skader
» Forbedre den funktionelle livsstil
» Forbedre atletisk præstation.

Da de tilmed ikke fylder meget, er de klart at foretrække ude på klinikkerne, i fitnesscentrene men i særdeleshed også derhjemme. De er super nemme at træne med og er et effektivt alternativ til frie håndvægte og klassiske fitnessmaskiner.

Thera Band Tubing findes i 7 farvekodede modstande:

Gul tubing på 30,5 meter. Modstand = Meget let Rød tubing på 30,5 meter. Modstand = Let
Gul
Rød
Anvendes til meget skånsom genoptræning. Anvendes primært til genoptræning.
Grøn tubing på 30,5 meter. Modstand = Middel Blå tubing på 30,5 meter. Modstand = Over middel
Grøn
Blå
Anvendes primært til genoptræning og let styrketræning. Anvendes primært til almindelig styrketræning.
Sort tubing på 30,5 meter. Modstand = Hård Sølv tubing på 30,5 meter. Modstand = Meget hård
Sort
Sølv
Anvendes primært til almindelig / hård styrketræning. Anvendes til hård / elite styrketræning.

 

Hvor lang tid kan de holde?

Det er meget svært at sige, da det kommer helt an på, om man overholder foreskrifterne. Der medfølger brugsvejledning i hvordan man bedst mulig vedligeholder samt opbevarer disse Thera Band Tubings.

Som fitnesscenter, forening, sygehus mv. er det vigtigt, at der er fokus på vedligeholdelsen da de anvendes hyppigt - og jo bedre de bliver vedligeholdt, desto længere levetid har de!

Da disse tubings er lavet af latex, vil de have rigtig godt af, at man en gang imellem ligger dem ned i en pose med talkum eller babypudder og "rører" rundt. På denne måde vil holdbarheden forlænges helt enormt og man vil bevare en tubing der er smidig og blød.

Kan jeg få andre tubings/elastikkker?

Udover ovenstående tubing på 7,5 meter, har vi også en længere variant på 30,5 meter samt de færdiglavede træningselastikker med håndtag.

Er du ligeglad med håndtag, er vores flade Thera band elastikker værd at kigge på. Disse fås i den anbefalede længde på 2,5 meter, men også i ruller på henholdsvis 5,5 meter og 45 meter.

... og uanset hvilke elastikker du vælger, så vil dette lille geniale tilbehør flytte din elastiktræning til nye højder. Navnet er "Døranker" og du kan se det lige her!

Forvirret ...

Sidder du forvirret tilbage og med en masse spørgsmål? Ja, så skriv endelig til os - vi sidder klar ved computeren til at besvare det hele!

Vores e-mail er følgende: kundeservice@shapeup.dk

Rigtig god træning ...

Andre kunders anmeldelse af produktet

Thera band træningselestik
god kvalitet - bruger den runde elastik sammen med dørbeslag og håndtag hver dag
Af peter , d. 11. feb. 2021
Virkelig god service og kvalitets-produkt
Mega-godt produkt - Thera-band er det suverænt bedste mærke til fx indkøb af elastikker til træning
Af Maja, d. 21. jun. 2019
Suveræn service
Klart de bedste elastikker på markedet ????
Af Maja , d. 20. jun. 2019
God og holdbar træningselastik
God og robust træningselastik, der lever helt op til forventningerne.
Af Anja, d. 1. aug. 2018
God service og godt produkt
Er super tilfreds. Vi bruger rund træningselastik 3 gange om ugen på arbejdspladsen og det virker.
Af Helle Andersen, d. 4. mar. 2016
Rund træningselastik.
Træningselastikker - runde og flade - har jeg anvendt i flere år som motionist. Velegnet til hjemmebrug for vedligeholdelse og udbygning af muskelgrupper. - Købet via SHAPEUP var min debut-handel via Nettet. Alt fungerede nemt og fuld tilfredsstillende.
mvh
Jørgen
Af jørgen, senior, d. 17. nov. 2014
Nemt og Hurtigt
Det lever op til mine forventninger-
nu har jeg godt nok trænings elastik til et stykke tid, men det er ikke sidste gang jeg handler her.
Af Jan Skytte, d. 24. jun. 2013
Blå Elastik
Den er helt fantastisk, man kan selv klippe af så den passer perfekt.

Der var hurtig levering, det er ikke sidste gang jeg handler her.
Af Britt Petersen, d. 1. feb. 2013
Rund elastik
IAB
Af Kim Jacek, d. 4. sep. 2012